top of page

Acerca de

Tábor generací

pexels-kampus-production-6299265.jpg

Kdysi, když jsem měla ještě děti školkou a školou povinné, jsem několikrát v létě udělala takový táborový týden na naší chalupě. Moji kluci si tam vzali i své bratrance (posléze přibrali i sestřenici a sousedovic dcerku) a týden si užívali různých dobrodružství v partě 6 – 8 dětí. Pro mě ten týden znamenal, že jsem nakupovala, vařila, myla nádobí, uklízela a zpovzdálí sledovala jejich společné aktivity – a že jich bylo! Dneska jsou to všechno dospělí lidé, ale stále na tyhle „bratrancosrazy“ vzpomínají.

Jejich zážitky mě inspirovaly natolik, že každý rok podnikám něco obdobného se svými vnoučaty, kterých mám pět. Poučena starými zkušenostmi (a vzpomínkami na nikdy nekončící nakupování, vaření a uklízení), jsem se spojila s pár kamarádkami, také babičkami, a myšlenka mezigeneračního tábora byla na světě s vidinou rozložených sil v zajišťování programu a proviantu  😊. Pravdou je, že i s rozloženými silami tam „brzdíme“ od rána do večera, rozhodně to není týden našeho fyzického odpočinku, nicméně šťastné oči dětí, které si to obrovsky užívají, jsou odměnou nadevše.

Když jsem se jednou v pátek vrátila domů, byla jsem sice dost utahaná, ale uvědomila jsem si, jak jsem tam někde uvnitř neskutečně spokojená a odpočinutá. Tak jsem přemýšlela, kde se ten pocit vzal. A došla mi jedna věc: na týden jsem se odpojila od zpráv, internetu, novin a různých jiných novinek. Jako bych se ocitla v jiném světě, kde jsou věci v pořádku…. A v sobotu jsem sedla k počítači a najednou na mě vykoukl zase ten „zblázněný“ svět plný dramat, který na nás útočí ať chceme či ne, který nám ubírá energie a přidává stresu. Proto léto budiž pochváleno – dává nám možnost alespoň na chvíli poodstoupit od venkovních dramat, která jsou do nás ze všech stran „pumpována“ a jít alespoň na čas do klidu světa normálního. Proto užívejme a vychutnávejme léto, plňme svoji emoční banku krásnými zážitky a blízkými lidskými setkáními.  Bude to naše pokladnička, ze které budeme moci čerpat v dalším období.

bottom of page