top of page

Acerca de

Projekt živé sítě

Dobrá nálada

Rok doby covidové s sebou mimo jiné přinesl naši daleko větší nutnost on-line komunikace, jíž v patách jde i větší závislost na počítačích, mobilních telefonech a sociálních sítích.

Víte, že historicky se náš mozek vyvíjel tak, že základem byla mezilidská komunikace a interpretace projevů tzv. “řeči těla“? Tedy toho, jak vypadáme, jak se tváříme, kam se díváme, jestli a jak gestikulujeme, jaká je intonace naší řeči atd. Osobně, když jsem vedla semináře právě této neverbální komunikace, neskutečně jsem se bavila a věřím, že účastníci také. Tolik grimas, posunků, postojů těla a různých zbarvení hlasu – no prostě spousta srandy. Často právě až na semináři si lidé uvědomovali, jak působí na ostatní ne tím, co říkají slovy, ale tím, co sdělují „tělem“. Je udáváno, že až 80% naší komunikace běží mimo slova.

A co s tím má společného doba covidová? Vzala nám většinu z těch 80% komunikačních kanálů, co víc, často jsme mluvené slovo zaměnili za psané, případně za různé emotikony  (smajlíky, srdíčka, hejtíky a další).

A proto jsme se rozhodli, že chceme být tak  trochu retro a do pavučiny stále více nás stahujících sociálních sítí a on-line projektů cíleně stavět ostrůvky setkávání živých lidí.

 Chceme se svými blízkými tvořit ne virtuální, ale živé lidské sítě. Chceme, aby nám ani nikomu nám blízkému nepřestávala fungovat nejen centra přemýšlení v mozku, ale hlavně centra obyčejné lidskosti v srdci. Chceme, abychom se nebáli vzít za ruku, obejmout, pohladit, společně se zasmát. Protože teprve pak jsme živými lidmi se živými a žijícími vztahy.

Kdo chcete, přidejte se k nám. Je jedno, jestli se potkáte živě v rámci široké rodiny, kolegů z práce, přátel z koníčků nebo jestli si najdete někoho, komu svým lidským kontaktem pomůžete. Jde o to, nedat si vzít naše původní člověčenství a v době, která tlačí na atomizaci a rozpad původních společenství být těmi, kdo jsou – a rádi – tak trochu retro 😊.

Protože teprve pak jsme živými lidmi se živými a žijícími vztahy.

bottom of page