top of page

Když zahrada mluvíŘíká se, že pokud se dobře a s láskou staráme o svoji zahradu, začne s námi komunikovat a začne se zase ona s láskou starat o naše zdraví.

Před 10 lety jsem se nastěhovala do domečku za Prahou a první, co jsem začala vytvářet, byla jedlá zahrada. Nechtěla jsem mít kolem domu „golfové hřiště“, chtěla jsem mít stromy, keře, bobule, zeleninu – prostě všechno to, co chutná mně, ptáčkům, včeličkám a dalším živým spoluobyvatelům. Asi po třech letech jsem začala zjišťovat, že se mi na zahradě volně objevují léčivky a uvědomila jsem si, že vždy se objeví takové, které právě potřebuji. Tu to byl kostival v době, kdy jsem se trápila s naraženou nohou, tu divizna, když jsem prošla šerednou chřipku, pak kontryhel, aby mi připomněl, že potřebuji vyladit ženské hormony 😊. Vloni, s nástupem covidu, se mi najednou na mnoha místech v trávě objevil dobromysl, jako by mi chtěl připomenout, že mám zůstat dobré mysli …. A samozřejmě tahle bylinka je také výborným přírodním antivirotikem (mimo to, že skvěle chutná na italských těstovinách 😊). Vždycky, když jsem mému partnerovi nadšeně líčila, jak se mnou zahrada komunikuje, tak se lehce shovívavě usmíval…

No a vloni se na jeho zahradě najednou objevily z ničeho nic jako plevel kopretiny (podotýkám, že svoji zahradu má rád a dobře se o ni stará). Když se ve větším množství objevily i letos, najednou mi došlo, že mu možná chce jeho zahrada „něco sděělit“. Ale, přiznám se, že kopretinu jako léčivku jsem nikdy nezkoumala, znám jen tu zahradní a dívčí oblíbené Má mě rád – nemá mě rád při otrhávání lístků.

Koukla jsem tedy do herbáře a nevěřila svým očím, na co všechno je kopretina, tedy přesně kopretina řimbaba, výbornou bylinkou.

Jen namátkou:

V první řadě tlumí bolest. Užívá se proti bolestem hlavy, migréně, menstruačním bolestem. Uvolňuje křeče svalového i nervového původu, snižuje horečku, zlepšuje metabolismus. Je vhodnou bylinou na zmírnění zánětu tlustého střeva, zánětu ucha. Výborně působí proti revmatickým obtížím a to jak zevně, tak vnitřně, zevně je výborná na kožní problémy. Dokáže uvolňovat cévy a zlepšovat prokrvení tkání. Tolik jen namátkou z herbáře….

To víte, že se tam objevilo něco, s čím chtěla kopretina pomoci… a já, když jsem zjistila, co všechno tahle kytička umí, budu ji pravidelně sušit a dávat si do svých bylinkových čajíčků.

Mrkněte na své zahradě, třeba tam také objevíte pro sebe ten pravý lék z přírodní lékárny 😊.bottom of page